17.08.2015
Reikäpelimestikset tulevana viikonloppuna

Seuran reikäpelimestaruus: miehet ja seniorimiehet pe 21.8. – su 23.8., naiset la 22.8. – su 23.8.


Miesten reikäpelimestaruudesta 2015 pelaavat vuoden 2014 neljä parasta pelaajaa sekä 28 tasoituksen mukaan rankattua pelaajaa viimeisen ilmoittautumispäivän tasoituksen mukaisesti. Kisaan ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 19.8.2015 klo 18.00. Jos viimeiseksi rankatuilla pelaajilla on sama tarkka tasoitus, arpa ratkaisee kilpailuun mukaan pääsevät pelaajat. Lohkokaavioon sijoitetaan 8 pelaajaa. Sijoille 1-4 sijoitetaan v. 2014 neljän parhaan joukkoon sijoittuneet pelaajat, sijoille 5-8 neljä alimman sen hetkisen tasoituksen omaavaa pelaajaa. Loput pelaajat arvotaan lohkokaavioon. Kaikki kierrokset pelataan 18-reikäisinä 62-teeltä seuraavasti:

* perjantaina ensimmäinen kierros alkaen 15:30 (32 pelaajaa)
* lauantaina toinen kierros (16 pelaajaa) ja kolmas kierros (8 pelaajaa)
* sunnuntaina pelataan välierät ja mitaliottelut (4 pelaajaa)


Seniorimiesten (M55) reikäpelimestaruudesta 2015 pelaavat vuoden 2014 finalistit sekä 14 tasoituksen mukaan rankattua pelaajaa viimeisen ilmoittautumispäivän tasoituksen mukaisesti. Kisaan ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 19.8.2015 klo 18.00. Jos viimeiseksi rankatuilla pelaajilla on sama tarkka tasoitus, arpa ratkaisee kilpailuun mukaan pääsevät pelaajat. Lohkokaavioon sijoitetaan 4 pelaajaa. Sijoille 1-2 sijoitetaan v. 2014 finalistit, sijoille 3-4 kaksi alimman sen hetkisen tasoituksen omaavaa pelaajaa. Loput pelaajat arvotaan lohkokaavioon. Kaikki kierrokset pelataan 18-reikäisinä 58-teeltä seuraavasti:

* perjantaina ensimmäinen kierros M65-sarjan jälkeen (16 pelaajaa)
* lauantaina toinen kierros (8 pelaajaa)
* sunnuntaina pelataan välierät ja mitaliottelut (4 pelaajaa)


Seniorimiesten (M65) reikäpelimestaruudesta 2015 pelaavat vuoden 2014 finalistit sekä 14 tasoituksen mukaan rankattua pelaajaa viimeisen ilmoittautumispäivän tasoituksen mukaisesti. Kisaan ilmoittautuminen päättyy keskiviikkona 19.8.2015 klo 18.00. Jos viimeiseksi rankatuilla pelaajilla on sama tarkka tasoitus, arpa ratkaisee kilpailuun mukaan pääsevät pelaajat. Lohkokaavioon sijoitetaan 4 pelaajaa. Sijoille 1-2 sijoitetaan v. 2014 finalistit, sijoille 3-4 kaksi alimman sen hetkisen tasoituksen omaavaa pelaajaa. Loput pelaajat arvotaan lohkokaavioon. Kaikki kierrokset pelataan 18-reikäisinä 58- teeltä seuraavasti:

* perjantaina ensimmäinen kierros alkaen noin klo 14.30 (16 pelaajaa)
* lauantaina toinen kierros (8 pelaajaa)
* sunnuntaina pelataan välierät ja mitaliottelut (4 pelaajaa)
Jos senioreiden reikäpelimestaruuskisoihin ilmoittautuu molempiin sarjoihin vähän pelaajia, kilpailutoimikunta voi yhdistää M55 ja M65 sarjat yhdeksi sarjaksi harkintansa mukaan.


Naisten reikäpelimestaruudesta 2015 pelaavat vuoden 2014 finalistit sekä 14 tasoituksen mukaan rankattua pelaajaa viimeisen ilmoittautumispäivän tasoituksen mukaisesti. Jos viimeiseksi rankatuilla pelaajilla on sama tarkka tasoitus, arpa ratkaisee kilpailuun mukaan pääsevät pelaajat. Lohkokaavioon sijoitetaan 4 pelaajaa. Sijoille 1-2 sijoitetaan v. 2014 finalistit, sijoille 3-4 kaksi alimman sen hetkisen tasoituksen omaavaa pelaajaa. Loput pelaajat arvotaan lohkokaavioon. Semifinaalit ja mitaliottelut pelataan 18-reikäisinä 53-teeltä.

 Reikäpelimestaruudesta pelataan, mikäli sarjassa on vähintään 4 osallistujaa. Reikäpeliottelun voittaja on se pelaaja, joka on voitolla useamman reiän kuin jäljellä on pelaamattomia reikiä. Tasatuloksen sattuessa ottelu ratkaistaan jatkorei'illä, kunnes toinen pelaaja on reiän voitolla. Jatkoreiät ovat väylät 1 ja 2.

Kiertopalkinnon saa voittaja kaikissa sarjoissa vuodeksi haltuunsa. Mitalit jaetaan kilpailun päätteeksi ja kiertopalkinnot seuran syyskokouksessa. Kiertopalkinnot eivät katkea, ja niihin kaiverretaan kaikkien kyseisen sarjan voittajien nimet.

Reikäpelimestaruuskisassa ei ole kilpailumaksua. Tervetuloa taistelemaan reikäpelimestaruudesta.

 


Takaisin uutisiin

Seuraavat kilpailut

 Swingi on Ruuhikoski Golfin ajankohtaisosio, jossa voit lukea kiinnostavia kuulumisia Ruuhikosken ajankohtaisista aiheista ja golfin parissa toimivista henkilöistä.
 Siirry